Stalowe schody wewnętrzne, choć do niedawna kojarzone przede wszystkim z halami produkcyjnymi oraz miejscami użyteczności publicznej, coraz częściej stają się wyposażeniem domów i mieszkań, wypierając w ten sposób takie materiały, jak drewno czy żelbeton.
Schody stalowe – o czym musisz pamiętać?
Stalowe schody wewnętrzne, ostatnio bardzo popularne wśród inwestorów, zazwyczaj występują w formie schodów kręconych lub schodów zabiegowych, które szczególnie dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach, w których brakuje miejsca na duże schody proste. Do budowy schodów stalowych najczęściej wykorzystywana jest stal nierdzewna, stal węglowa, aluminium lub żeliwo, ale najtrwalszym rozwiązaniem jest stal kwasoodporna, która zachowuje swój doskonały wygląd przez długie lata. Zaletą schodów wykonanych ze stali jest to, że są bardzo wytrzymałe, mogą znosić duże obciążenia i dopasowują się do właściwie każdego rodzaju wnętrza, bez względu na jego charakter. Stal bardzo dobrze komponuje się także z innymi materiałami i bardzo łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu często występuje w duecie ze szkłem, drewnem czy kamieniem.
Schody stalowe powinny powstawać już na etapie budowy domu, dzięki czemu ich projekt będzie idealnie dopasowany do planu zabudowy budynku obejmującego wszystkie parametry techniczne. Zazwyczaj też są to schody spawane lub kute, mocowane przez profesjonalną ekipę montażową odpowiedzialną za bezpieczne umiejscowienie schodów w przestrzeni domu. W wyjątkowych sytuacjach, kiedy chcemy samodzielnie zainstalować nasze schody stalowe lub konieczność ich zabudowy pojawia się w późniejszym czasie, możemy skorzystać z oferty rynkowej umożliwiającej zakup schodów modułowych przeznaczonych do samodzielnego złożenia i zamocowania.
Zalety i wady schodów stalowych
Niezaprzeczalną zaletą schodów wykonanych ze stali jest ich solidność i trwałość oraz wytrzymałość, co jest szczególnie ważne w przypadku schodów montowanych w pomieszczeniach, w których nacisk na konstrukcję jest stosunkowo duży. Schody wykonane z metalu znoszą dużo więcej niż schody wykonane z innych materiałów, dlatego bez problemów możemy po nich przenosić bardzo ciężkie przedmioty. Co istotne, pomimo rodzaju surowca, z jakiego zbudowane są wewnętrzne schody stalowe, wbrew pozorom wnoszą one do pomieszczenia lekkość i wizualną przejrzystość i mogą doskonale uzupełnić przestrzeń, jednocześnie jej nie przytłaczając. Schody stalowe świetnie sprawdzą się też w różnego rodzaju pomieszczeniach i aranżacjach, dopasowując się zarówno do surowych i nowoczesnych przestrzeni, jak i industrialnych lokacji. Dobrze będą też wyglądały jako ciekawe uzupełnienie wnętrz o klasycznym i prostym wystroju.
Niestety wadą schodów wykonanych ze stali jest to, że dla wielu ich użytkowników mogą być one zaskakująco nieprzyjemne w dotyku i mogą sprawiać wrażenie trudnych w użytkowaniu. Stal, która w normalnych warunkach zatrzymuje zimno i może być niewygodna w użytkowaniu oraz niemiła dla naszej skóry, w przypadku pożaru bardzo szybko się nagrzewa i odkształca, co może stanowić poważne utrudnienie podczas ewakuacji. Zdarza się też, że dużo częściej przedmioty upadające na stalowe stopnie ulegają zniszczeniu i rozbiciu, aniżeli to się dzieje w przypadku schodów wykonanych z innych materiałów. Schody wykonane z metalu nie tłumią też odgłosów stąpania oraz samych dźwięków uderzeniowych.
Schody wewnętrzne stalowe – opłacalne rozwiązanie
Koszt schodów metalowych uzależniony jest od ich wielkości i charakteru oraz rodzaju montażu, który wybierzemy. Ceny wykonania i zainstalowania wewnętrznych schodów metalowych oscylują pomiędzy 2000 zł a 15000 zł. Pamiętajmy jednak, że schody stalowe są solidną i wytrzymałą inwestycją gwarantującą wieloletnie użytkowanie.
Źródło: Kobamet – balustrady ze stali nierdzewnej