Obuwie profilaktyczne jest stosowane przez osoby, które w pracy spędzają dużo czasu w pozycji stojącej. Pomaga ono zmniejszać obciążenie stawów i kręgosłupa poprzez wymuszanie prawidłowej postawy ciała. Oprócz tego, obuwie profilaktyczne niektórych typów wykazuje odporność na szkodliwe dla zdrowia substancje. W artykule tym tłumaczymy, w jakich zawodach najlepiej sprawdza się obuwie profilaktyczne i dlaczego, a także jakie jego typy są dostępne na rynku.
Czym jest obuwie profilaktyczne?
W terminologii często obuwie profilaktyczne mylone jest z obuwiem ortopedycznym. Błąd ten, bardziej lub mniej świadomie, popełniają nawet producenci czy sprzedawcy obuwia zdrowotnego. Wynika on z tego, że wydaje się, iż określenia te są tożsame. Obuwie ortopedyczne służy korekcie i cofaniu zniekształceń. Oprócz tego amortyzuje ono negatywne wstrząsy i odciąża stawy. Działanie takie prowadzi do zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych, a także rozluźnia mięśnie. Obuwie ortopedyczne to zatem buty nakierowane na leczenie już istniejących dolegliwości w obrębie układu ruchu.
Buty profilaktyczne z kolei, jak może sugerować ich nazwa, nastawione są na zapobieganie. Chronią przed pogłębianiem się zniekształceń i zapewniają stabilne podparcie dla całej sylwetki. Dzieci są najmocniej narażone na zniekształcenie stóp czy innych elementów układu ruchu. Z tego powodu to właśnie dla nich produkuje się najwięcej obuwia profilaktycznego i ortopedycznego. Jednak i dorośli niejednokrotnie znajdują się w sytuacji, kiedy potrzebna jest im ochrona nóg i stóp. Buty profilaktyczne stosowane przez dorosłych zapobiegają powstawaniu wad stopy oraz poprawiają jej ułożenie. Dlatego tak bardzo jest polecane osobom spędzającą w pracy dużo czasu na stojąco, w pozycji obciążającej nogi, poleca się tu między innymi drewniaki i klapki.
Typy obuwia profilaktycznego
Dobór typu obuwia profilaktycznego ściśle wiąże się z tym, przez kogo będzie ono użytkowane, w jakim zawodzie, a także w jakich warunkach jest stosowane. Obuwie profilaktyczne posiada wyprofilowaną podeszwę dla zmniejszenia obciążenia na stopy oraz podeszwę antypoślizgową, zwiększającą pewność stąpania i swobodę ruchu. Ponadto, w zależności od typu obuwia profilaktycznego, podeszwa i cholewka mogą być wykonane z materiałów odpornych na olej, paliwo czy rozpuszczalniki. Dostępne są w wersji z pełnymi palcami i otwartą piętą lub jako klapki. Mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub skóry naturalnej.
Dla kogo konieczne jest obuwie profilaktyczne?
Jak już wspomnieliśmy, stosowanie obuwia profilaktycznego w pracy zaleca się każdemu, kto spędza długie godziny w pozycji pionowej stojąc, bądź chodząc. Najczęściej obuwie profilaktyczne stosowane jest przez lekarzy i pielęgniarki. Cieszy się także dużą popularnością w przemyśle porządkowym, gastronomicznym i spożywczym. Ponadto obuwie profilaktyczne jest cenione w różnych gałęziach przemysłu, takich jak na przykład elektronika, optyka, przemysł precyzyjny, produkcja półprzewodników i komputerów oraz przemysł chemiczny.
Dlaczego warto używać obuwie profilaktyczne?
Obuwie profilaktyczne ma kilka niewątpliwych zalet. Przede wszystkim wynikają one z pozytywnego oddziaływania na układ ruchu. Stosowanie odpowiednio wyprofilowanego obuwia wymusza przyjmowanie prawidłowej postawy. Dzięki temu skutecznie zostają odciążone stawy kolanowe, biodra, a także kręgosłup. Ponadto dzięki przyjmowaniu prawidłowej postawy ciała, długie godziny w pozycji stojącej są mniej męczące, a także mniej szkodliwe dla zdrowia.
Wybierając obuwie ze skóry naturalnej lub skóry ekologicznej, stopa również mniej się poci i lepiej oddycha. To natomiast przekłada się na względy zdrowotne.
Stosowanie odpowiedniego obuwia profilaktycznego w przemyśle wymaga zabezpieczenia stopy przed groźnymi dla zdrowia substancjami. Dlatego niektóre buty profilaktyczne wykonane są z materiałów odpornych na oleje, paliwa czy rozpuszczalniki. Można wybrać także modele, których podeszwy absorbują drgania. Buty profilaktyczne stanowią alternatywę wszędzie tam, gdzie nie są wymagane buty ochronne, lecz jednak istnieje pewne zagrożenie dla nóg. Buty profilaktyczne są dużo lżejsze, bardziej komfortowe i wygodniejsze, niż standardowe obuwie ochronne.
Źródło: Prosave – hurtownia BHP