Zainstalowanie zbiornika na gaz płynny to polecane rozwiązanie tam, gdzie dostęp do innych paliw, a zwłaszcza do sieci gazu ziemnego, jest utrudniony. Ogrzewanie ze zbiornika na gaz płynny ma liczne zalety, instalację zbiornikową można wykonać szybko, ponadto nie wymaga ona osobnego pomieszczenia przeznaczonego na składowanie paliwa. Gaz płynny jest uniwersalny, może posłużyć nie tylko do ogrzewania domu, ale zasilać dodatkowo kuchenkę oraz posłużyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Zbiornik na propan – rodzaje
Do ogrzewania domu używany powinien być czysty propan, czyli tak zwany propan techniczny, ponieważ jego wykorzystanie gwarantuje prawidłową oraz bezawaryjną pracę instalacji, natomiast zbiornik z propanem można zainstalować na powierzchni działki, w odległości co najmniej 3 metrów od budynku.
Zbiorniki na gaz płynny można podzielić ze względu na pojemność oraz zależnie od miejsca instalacji. Jeśli chodzi o pojemność, dostępne są zbiorniki o pojemności 2700 l, 4850 l oraz 6700 l, natomiast z uwagi na miejsce instalacji wyróżnia się zbiorniki na gaz płynny naziemnie oraz podziemne, czyli przeznaczone do zakopania pod powierzchnią gruntu.
Podczas doboru wielkości zbiornika należy uwzględnić zapotrzebowania na gaz, jakie wynika z mocy urządzeń, które będą nim zasilane, a także rozważyć możliwość lokalizacji zbiornika określonej wielkości, ponieważ konieczne jest spełnienie warunków zachowania danej odległości od zabudowań. Kolejnym czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest częstotliwość tankowania zbiornika. Najczęściej wybieranymi w przypadku gospodarstw domowych są zbiorniki o pojemności 2700 litrów.
Zbiornik na propan naziemny czy podziemny – jakie rozwiązanie będzie optymalne?
Zbiornik naziemny jest stawiany na płycie fundamentowej, której grubość powinna wynosić od 12 do 20 cm, wystającej nad powierzchnię gruntu. To rozwiązanie jest tańsze oraz prostsze pod względem instalacyjnym. Zbiornik naziemny może być wykorzystany w każdych warunkach, nawet przy niskim poziomie wód gruntowych. Jednak jego mankamentem jest konieczność dysponowania działką o większej powierzchni, gdyż odległość zbiornika na gaz płynny od zabudowań, a także dróg i ogrodzenia, musi wynosić co najmniej 3 metry w przypadku zbiornika o najmniejszej pojemności, natomiast dla większych odległości te wynoszą proporcjonalnie 5 oraz 7,5 metra.
Podziemny zbiornik na gaz płynny jest bardziej dyskretny, ponieważ widoczna jest jedynie jego pokrywa. Jest on najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku, gdy wielkość działki nie pozwala na posadowienie na niej zbiornika naziemnego. Podziemny zbiornik na gaz płynny o najmniejszej pojemności musi znajdować się w odległości co najmniej metra od budynku czy ogrodzenia, natomiast w przypadku większych zbiorników jest to 2,5 oraz 3 metry. Jednak nie jest to rozwiązanie, jakie należy stosować na działkach, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki, chociaż można w takim wypadku dodatkowo zabezpieczyć armaturę zbiornika przed zalewaniem wodą, na przykład w czasie roztopów. Również instalacja zbiornika podziemnego wiąże się z większym kosztem, jednak możliwości aranżacyjne na działce w tym wypadku są zdecydowanie lepsze.
Bez względu na pojemność zbiornika na gaz płynny musi on bezwzględnie znajdować się w odległości 3 metrów od energetycznej linii napowietrznej o mocy 1 kV, 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych czy teletechnicznych i zagłębień terenu, a także 12 metrów od elektrycznej linii napowietrznej o mocy powyżej 1 kV.
Jakie formalności są konieczne przy instalacji gazu płynnego propan?
Pierwszym krokiem jest przygotowanie technicznego projektu instalacji, jakie powinien wykonać uprawniony projektant, który zaznacza lokalizację zbiornika gazu płynnego oraz przyłącza gazowego na mapie, a także uzyskuje wszystkie wymagane w prawie budowlanym uzgodnienia, jak zatwierdzenie zbiornika przez rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Przy instalacji gazu płynnego ze zbiornikiem o pojemności 2700 l nie jest wymagane pozwolenie na budowę, wystarczające jest jej zgłoszenie do starostwa powiatowego. Jeśli natomiast instalacja gazowa ze zbiornikiem na gaz stanowi część nowej inwestycji, zazwyczaj zostaje uwzględniona już w pozwoleniu na budowę. Po wykonaniu instalacji trzeba ją zgłosić do odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego.
Zbiornik na propan można kupić, ale często duże firmy, które specjalizują się w jego dostarczaniu, oferują opcję jego dzierżawy, co może stanowić korzystne rozwiązanie na przykład w sytuacji spodziewanego w niedługim czasie przyłączenia do sieci gazowej.
Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG