USG Dopplera pozwala zobrazować aortę brzuszną, jak również poszczególne rozgałęzienia tętnicze. Badanie należy wykonać wówczas, gdy zachodzi podejrzenie nieprawidłowości w budowie tętnic i żył oraz pojawienia się chorób krążenia.
Bezinwazyjna metoda oceny struktur aorty brzusznej
USG Dopplera aorty brzusznej to badanie, w którym wykorzystuje się ultradźwięki pozwalające na pełne zobrazowanie aorty brzusznej. To jedna z głównych tętnic, która ma liczne rozgałęzienia dostarczające krew do kluczowych narządów w ciele danego pacjenta. Aorta brzuszna odpowiada za ukrwienie tętnic nerkowych, tętnic krezkowych oraz pnia trzewnego. Badanie dopplerowskie aorty brzusznej jest konieczne w przypadku, gdy pacjent może cierpieć na jakiekolwiek choroby krążenia, a także ma zaplanowany zabieg obejmujący likwidację schorzeń naczyniowych.
USG Dopplera aorty brzusznej może również wykazać anomalie w budowie żył i tętnic u osób obciążonych genetycznie lub też cierpiących na poważne i przewlekłe choroby układu krwionośnego. Osobami kwalifikującymi się do wykonania USG Dopplera aorty brzusznej są pacjenci, którzy cierpią z powodu bólu kończyn dolnych występującego w trakcie podejmowanej aktywności fizycznej. Ponadto badanie dopplerowskie aorty brzusznej powinny wykonać osoby zakwalifikowane do przeszczepu nerek, a także te cierpiące na niewydolność tych narządów oraz wtórne nadciśnienie tętnicze. Poza tym USG Dopplera aorty brzusznej jest zalecane przy weryfikacji podejrzeń względem miażdżycy tętnic szyjnych, zespołu górnego otworu klatki piersiowej, a także podczas monitorowania wyników leczenia oraz efektów podejmowanych zabiegów u osób z chorobami naczyniowymi i schorzeniami układu krążenia.
USG Dopplera aorty brzusznej – pomaga wykryć tętniaka aorty
USG Dopplera jest w stanie wykryć tętniaka aorty brzusznej; jest on podstępnym schorzeniem, gdyż w zasadzie pojawia się i przebiega bez żadnych objawów. Zbyt późne wykrycie powoduje rozwarstwienie aorty i w konsekwencji zgon pacjenta.
Badanie USG aorty brzusznej po 65. r.ż. i u osób, które są zagrożone tętniakiem aorty brzusznej
Wykonanie badania dopplerowskiego aorty brzusznej u osób zagrożonych jego wystąpieniem, jest zalecane bez względu na to, czy dana osoba cierpi na jakiekolwiek schorzenia kardiologiczne lub naczyniowe, czy nie. Zdarza się, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, iż w ich organizmie pojawił się tętniak aorty brzusznej, ponieważ wszelkie niepokojące objawy, między innymi ból pleców czy kręgosłupa, są mylone ze zmianami zwyrodnieniowymi albo chorobami układu ruchowego. Badanie USG Dopplera aorty brzusznej jest zatem jedną z podstawowych metod diagnozowania tętniaka aorty brzusznej, zarówno u pacjentów obciążonych genetycznie, jak i osób, które poprzez swoje obciążenie innymi chorobami czy niehigieniczny tryb życia mogą być zagrożone tego rodzaju przypadłością.
USG Dopplera aorty brzusznej warto także wykonywać profilaktycznie, szczególnie u osób, które ukończą 65. rok życia. Badanie USG Dopplera aorty brzusznej powinno być wykonywane przynajmniej raz do roku w celu oceny, czy występują jakiekolwiek anomalie związane z budową tętnic i żył, mogące wskazywać na rozwój chorób krążenia i chorób naczyniowych u seniorów.
Badanie dopplerowskie aorty brzusznej jest łatwe do wykonania i pozwala na dokładną ocenę, czy dany pacjent nie jest zagrożony poważnymi chorobami mogącymi prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet zgonu.
Źródło: Gabinet USG – badania USG