Transformacja europejskiej gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju to jedno z wyzwań, jakiego podjęła się UE. W tym celu na szczeblu unijnym opracowywane są regulacje, które mają przeciwdziałać globalnemu ociepleniu i sprzyjać neutralności klimatycznej regionu. Podejmowane działania na rzecz zrównoważonego rozwoju ma wspierać taksonomia UE. Co to takiego? Jak jej wprowadzenie wpływa na przedsiębiorców?
Taksonomia UE – co to? Czego dotyczy? Po co ją wprowadzono?
Zgodnie z założeniami, taksonomia UE ma pełnić funkcję narzędzia ułatwiającego identyfikację, klasyfikację i wspieranie inicjatyw sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi. Żeby działalność gospodarcza została zakwalifikowana jako zrównoważona:
- musi wnosić znaczący wkład w realizację minimum jednego z celów środowiskowych. Oto one:
- Łagodzenie skutków zmian klimatu
- Adaptacja do zmian klimatu
- Ochrona i zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych i morskich
- Przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym
- Kontrola i zapobieganie zanieczyszczeniu
- Ochrona i odbudowa bioróżnorodności ekosystemów
- nie może wyrządzać poważnych szkód dla żadnego z celów środowiskowych,
- musi zapewniać minimum gwarancji odnoszących się do zabezpieczenia społecznego i zarządzania,
- musi spełniać techniczne kryteria kwalifikacji, które ustanawia Komisja Europejska w tzw. aktach delegowanych.
Co ważne, zarówno samo rozporządzenie w sprawie taksonomii, jak i akty delegowane obejmują jedynie wybrane rodzaje działalności – te, które pozwalają w największym stopniu osiągnąć zakładane cele środowiskowe. Niemniej i przedsiębiorstwa z sektorów nieobjętych taksonomią mogą z niej korzystać. W ten sposób nie tylko zadbają o to, aby ich produkty lub usługi miały bardziej zrównoważony charakter, ale również będą mogły skorzystać z możliwości łatwiejszego finansowania inwestycji sprzyjających środowisku naturalnemu.
Wybrane przedsiębiorstwa zostały zobowiązane do ujawniania określonych informacji w sposób przejrzysty i porównywalny. Ma to przyczyniać się do szybszej transformacji całej unijnej gospodarki, tak aby – zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej – Europa stała się do 2050 r. pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznym.
Taksonomia UE w praktyce – co oznacza dla przedsiębiorców? Jakie podmioty obejmuje?
Taksonomia jest kierowana m.in. do uczestników rynku finansowego. Dzięki zawartej w niej jasnej definicji zrównoważonego rozwoju mogą oni podejmować bardziej świadome decyzje inwestycyjne. Mają bowiem użyteczne narzędzie, które pozwala im zidentyfikować, czy dana firma rzeczywiście prowadzi działalność przyjazną środowisku, a nie np. uprawia „greenwashing”.
Ponadto, taksonomia wpływa na przedsiębiorstwa również w sferze gospodarki realnej. Obecnie dotyczy ona dużych spółek giełdowych, które zatrudniają ponad 500 pracowników. Podmioty te mają obowiązek informowania, w jakim stopniu ich działalność spełnia wyżej wymienione kryteria zrównoważonego rozwoju. Zakłada się, że firmy, które będą realizować cele taksonomii, zyskają lepszą reputację, co znajdzie odzwierciedlenie w ich pozycji rynkowej.
Zgodnie z założeniami, obowiązek raportowania i publicznego informowania o wypełnianiu ww. celów środowiskowych ma być stopniowo rozszerzany – na początek na wszystkie duże spółki, a później na spółki notowane na giełdzie bez względu na wielkość. Wiele jednak zależy od czynników politycznych, a także sił rynkowych.
Taksonomia UE to narzędzie, które wspiera realizację celów środowiskowych zgodnych z Europejskim Zielonym Ładzie, takich jak m.in. łagodzenie skutków zmian klimatycznych czy też ochrona i odbudowa bioróżnorodności. W efekcie sprzyja transformacji obowiązujących modeli biznesowych w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. Przyjmuje się, że katalog podmiotów objętych wynikającym z taksonomii obowiązkiem raportowania będzie stopniowo się rozszerzał. Dlatego warto już dziś zainteresować się tą tematyką.
Nie wiesz, czy zagadnienia taksonomii dotyczą Twojego przedsiębiorstwa? Skontaktuj się ze specjalistą ds. konsultingu środowiskowego, który rozwieje wszystkie wątpliwości.