Świat jako globalna wioska potrzebuje swobodnego przepływu wszelkiego typu towarów. Z tego powodu transport międzynarodowy stał się niezwykle ważną gałęzią gospodarki powodującą stały wzrost handlu.
Transport międzynarodowy – podstawowe zasady
Transport towarów to proces, w ramach którego następuje przemieszczenie produktów z jednego miejsca na drugie. W przypadku transportu międzynarodowego przemieszczenie dotyczy przewozu towarów pomiędzy dwoma państwami.
Definicję transportu międzynarodowego określa ustawa o VAT, a dokładniej art. 83 ust. 3 pkt 1, w którym określono transport międzynarodowy jako przewóz towarów pomiędzy krajami, które nie należą do Unii Europejskiej. Przewóz towarów pomiędzy krajami UE nazywa się transportem wewnątrzwspólnotowym. Transportem międzynarodowym jest także przewóz towarów pomiędzy miejscami spoza Unii, ale w części przebiegający przez terytorium UE.
W transporcie międzynarodowym ważną rolę odgrywa spedycja. Jej zadaniem jest organizacja transportu ładunków od nadawcy do odbiorcy przy zastosowaniu odpowiednich środków i sposobów transportu. Stopień skomplikowania procesu i procedur, w tym także dokumentacji, jest wysoki, więc zaleca się skorzystanie z usług doświadczonego spedytora, który dostosuje transport do oczekiwań i możliwości klienta optymalizując koszty, czas i inne parametry przewozu ładunków.
Środki transportu międzynarodowego
Transport międzynarodowy wymaga zastosowania takich środków, które sprawdzą się na dużych odległościach. Wśród dostępnych metod transportu międzynarodowego należy wymienić kolej, transport morski, lotniczy i ciężarowy. Każdy z nich ma swoje zalety. Najpopularniejszym środkiem transportu na dużych, międzykontynentalnych odległościach jest transport morski. Obsługuje on ok. 80% całej spedycji międzynarodowej. Jego zaletą jest niska cena, a inną cechą charakterystyczną długi czas przewozu.
Innym środkiem transportu są przewozy ciężarowe. Polska jest w Europie potentatem transportu drogowego – szacuje się, że zajmujemy ok. ¼ europejskiego rynku w zakresie przewozu towarów ciężarówkami. Jednocześnie roczna wartość polskiego rynku usług międzynarodowego transportu drogowego stale rośnie – w 2017 roku osiągnęła wartość 111,2 mld zł i wzrosła w porównaniu do roku 2016 o ok. 10%. Ciężarówki mają swoje zalety – z powodzeniem realizują przewóz towarów w ramach usługi „door-to-door” – czyli bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, są szybkie, ale zależne od warunków pogodowych i drogowych. W dodatku są w stanie pokonać dość ograniczonej długości trasy – ze względu na koszty i czas dostawy zazwyczaj są wykorzystywane głównie w relacjach europejskich, ale już bardzo rzadko na międzykontynentalnych – np. relacji Holandia – Chiny.
Kolej jest także wykorzystywana w transporcie towarów. Doskonale sprawdza się na długich odległościach, także międzykontynentalnych (połączenia kolejowe relacji Polska-Chiny, Chiny-Polska). Zaletą rozwiązania jest stosunkowo szybki czas dostawy, korzystna cena, bezpieczeństwo towarów oraz możliwość przewozu dużej liczby towarów. Przykładem zastosowania kolei jest Nowy Jedwabny Szlak łączący Daleki Wschód z Europą za pomocą ekspresowych pociągów towarowych.
Coraz popularniejszym środkiem transportu międzynarodowego jest samolot. Transport lotniczy jest wprawdzie najdroższym sposobem na przewóz ładunków, ale też nie ma sobie równych w zakresie czasu. Jego niewątpliwą wadą jest wysoka szkodliwość dla środowiska naturalnego związana z ogromną emisją gazów cieplarnianych (w tym CO2), tlenków siarki i azotu oraz innych substancji zmieniających skład atmosfery.
Nieodzownym elementem transportu międzynarodowego są kontenery – jednostki ładunkowe, które ułatwiają przewóz towarów minimalizując konieczność przeładunku i zasadniczo przyspieszając cały proces.
Transport multimodalny – rozwiązanie dla transportu międzynarodowego
W transporcie międzynarodowym liczy się elastyczność oraz dostosowanie do potrzeb klientów. Wzrastające zainteresowanie przewozami międzynarodowymi sprawiło, że na rynek wprowadzono nową usługę – transport multimodalny. Jest to przewóz towarów angażujący więcej niż jeden środek transportu. Obecnie powszechne są przewozy towarów łączące fracht morski i transport drogowy czy kolejowy. Nowa infrastruktura pozwalająca na płynne połączenie różnych środków transportu (w tym terminale multimodalne) ułatwia rozwój i organizację przewozów międzynarodowych.
Źródło: Symlog Warszawa – usługi spedycyjne