Istnieje wiele możliwości wyboru zbiorników na gaz propan. Inwestorzy otrzymują sporo opcji dotyczących pojemności i rozmiarów zbiorników. Oprócz tego mogą wybrać sprzęt nowy lub używany. A jeśli tego jest mało, to mogą też zdecydować się na zbiornik naziemny lub podziemny. Przy wyborze niemal wszystkie kwestie musimy rozpatrywać indywidualne. Każdemu użytkownikowi zależy na czymś innym i ma inne upodobania. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zdecydować się na zbiornik naziemny, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie podziemny zbiornik na gaz.
Cechy naziemnych zbiorników na gaz
Naziemne zbiorniki na gaz to jedna z opcji, jakie mają inwestorzy przy wykonywaniu instalacji gazowej. Naziemne zbiorniki sprawdzą się zarówno dla domu, jak i w przypadku firmy. Dostępne są w wielu różnych wariantach pojemności, a można też spotkać się ze zbiornikami wykonywanymi na zamówienie, konkretnie pod potrzeby klienta. Oprócz tego naziemne zbiorniki na gaz możemy kupić jako nowe lub używane. Możliwości jest więc sporo.
Naziemny zbiornik na propan umieszcza się na terenie działki na specjalnie przygotowanej płycie fundamentowej. Najważniejszą cechą jest to, że zbiornik ten w całości znajduje się na powierzchni gruntu, nie ma możliwości jego zakopania, nawet częściowo. Pozostanie on więc całkowicie widoczny zarówno dla nas, jak i dla każdej osoby mijającej naszą działkę. Jeżeli więc estetyka otoczenia domu jest dla was szczególnie ważna, a zbiornik nijak się w nią wpasuje, to polecamy wybrać jednak zbiornik w wariancie podziemnym. Mimo to zbiorniki naziemne są nieco tańsze od swoich podziemnych odpowiedników, a ich montaż na posesji trwa nieco krócej. Ponadto zbiorniki naziemne polecane są właścicielom większych działek. Wiąże się to bezpośrednio z przepisami dotyczącymi lokalizacji tego typu sprzętów. Określono w nich minimalne odległości, jakie zbiornik na gaz musi zachować od budynków mieszkalnych, usługowych, magazynowych i gospodarczych, a także od granicy działki.
Odległości te są dwukrotnie większe dla zbiorników naziemnych niż dla zbiorników podziemnych. Dlatego też ulokowanie naziemnego zbiornika na gaz jest dużo łatwiejsze na większej działce, gdzie bez trudu będzie można dotrzymać wszystkich wymogów bezpieczeństwa w zakresie jego lokalizacji.
Kiedy podziemny zbiornik na gaz będzie lepszy?
Podziemny zbiornik na gaz to druga opcja, która obok naziemnych zbiorników na propan stawiana jest przed inwestorami. Podobnie jak i naziemne zbiorniki na gaz, wariant podziemny dostępny jest w wielu rozmiarach i o różnej pojemności. Można je także zakupić jako nowe bądź używane.
Podziemne zbiorniki na propan są nieco droższe, a ich montaż trwa dłużej. W przypadku fachowych i dobrze wyposażonych firm są to 2-3 dni pracy. Istotną cechą podziemnych zbiorników jest możliwość ich całkowitego bądź częściowego ukrycia pod powierzchnią gruntu. Dzięki temu pozostaną zupełnie niewidoczne. Ponadto na powierzchni ziemi, którą są przysypane można zasiać trawę bądź zasadzić drobne kwiaty i stworzyć rabatę. W ten sposób nawet my sami będziemy mogli zapomnieć o umiejscowieniu naszego zbiornika na gaz. Nad powierzchnią gruntu wystaje wtedy jedynie armatura, która jest niezbędna do tankowania zbiornika.
Wspomnieliśmy już również o przepisach dotyczących minimalnych odległości zbiorników z gazem od budynków mieszkalnych, usługowych, magazynowych i gospodarczych, a także od granicy działki. Przepisy te dotyczą również zbiorników podziemnych. Jednak w ich przypadku wymagane odległości są o połowę mniejsze. To sprawia, że podziemne zbiorniki z propanem polecane są szczególnie właścicielom mniejszych posesji, gdyż dają znacznie większe możliwości bezpiecznego ich lokalizowania. Są to oczywiście tylko zalecenia i nic nie stoi na przeszkodzie, aby zbiornik naziemny stał na małej działce, a podziemny na dużej, jeżeli tylko umożliwiają to przepisy i wymagane odległości.
To o czym należy pamiętać niezależnie od wariantu zbiornika, jaki wybieramy to fakt, że absolutnie pod żadnym pozorem nie można umieszczać zbiorników na propan w naturalnych zagłębieniach terenu oraz na terenach podmokłych. Jest to nie tylko zabronione przepisami, ale również niebezpieczne.