Konieczność oszczędności na energii elektrycznej jeszcze nigdy nie była tak wielka, jak w nadchodzącym czasie. Bardzo wiele zakładów nie może zrezygnować z wykorzystywania sprężonego powietrza w swojej pracy, gdyż na tym opiera się ich podstawowa działalność. To jednak nie oznacza braku możliwości zaoszczędzenia energii w układzie sprężonego powietrza. Podpowiemy, co zrobić i jakie działania podjąć, aby wygenerować oszczędności energii w zakładzie wykorzystującym sprężone powietrze.
Czy w każdym układzie pneumatycznym można zaoszczędzić na energii?
Zużycie energii elektrycznej przy produkcji sprężonego powietrza można zaoszczędzić w każdym układzie pneumatycznym. Warto wiedzieć, że koszt energii elektrycznej stanowi do 70% wszystkich kosztów zakupu i konserwacji sprężonego powietrza. To pokazuje, jak ważna jest nie tylko optymalizacja wydajności systemu, ale także wdrożenie działań prowadzących do obniżenia zużycia energii.
Urządzenia szyte na miarę to klucz do oszczędności
Pierwszym punktem, który należy wziąć pod uwagę przy budowie i projektowaniu systemu sprężonego powietrza, jest dobór sprężarek do potrzeb procesu. Kluczowym czynnikiem jest tutaj wybór kompresorów o zmiennej lub stałej wydajności. W ten sposób można skrócić lub całkowicie wyeliminować przestoje, co prowadzi do bezproduktywnego zużycia energii i jednocześnie nieuzasadnionego wzrostu kosztów eksploatacji. Warto również zainwestować w sprzęt wykorzystujący nowoczesną technologię, której celem jest zwiększenie wydajności sprężarek powietrza przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej. Należy podkreślić, że kompresor wykorzystujący nowoczesne technologie oszczędza do 40% energii przy zachowaniu pełnej sprawności.
Wyposażenie dodatkowe mogące wspomóc oszczędzanie
Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów pracy ze sprężonym powietrzem jest zastosowanie nowoczesnych urządzeń sterujących, które pozwalają elastycznie dostosować pracę urządzeń do specyficznych wymagań systemu. W szczególności zaleca się stosowanie takich rozwiązań w zespołach sprężarek, które pozwalają na koordynację pracy urządzeń w celu zapewnienia wydajności pracy oraz zmniejszenia zużycia maszyn i akcesoriów.
Kompresory są coraz częściej dostępne z dodatkowymi systemami oszczędzania energii. Do takich rozwiązań należą np. systemy odzysku energii cieplnej. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu do 70% ciepła wytworzonego podczas sprężania gazu można odzyskać i przekazać do innych zadań w firmie — na przykład ogrzewania pomieszczeń lub ogrzewania wody przemysłowej.
Redukcja spadków ciśnienia w sieci dla obniżenia kosztów energii
Za straty ciśnienia w systemie dystrybucyjnym odpowiedzialna jest konstrukcja urządzenia. Warto zauważyć, że każda zmiana kierunku rurociągu o 90 stopni powoduje znaczne spadki poziomu ciśnienia w sieci. Aby poprawić efektywność dystrybucji sprężonego gazu wystarczy wymienić łączniki rurociągu na łączniki o mniej gwałtownej zmianie kierunku – np. łączniki typu Y. W ten sposób można zredukować straty ciśnienia w sieci do 1 bara, co bezpośrednio oznacza znaczne oszczędności w produkcji sprężonego powietrza, a tym samym obniżenie kosztów energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że obniżenie ciśnienia roboczego z 6 bar do 5 bar może zaoszczędzić nawet 15%. Jest to mierzone w rocznej opłacie wkładu finansowego.
Konstrukcja systemu sprężonego powietrza musi być zoptymalizowana nie tylko pod względem zastosowanej krzywizny, ale także pod względem średnic i długości rur. Zarówno zbyt wąskie, jak i zbyt szerokie średnice wpływają na poziom ciśnienia w sieci (a tym samym na zużycie energii). Należy również zminimalizować długość instalacji skracając nadmiernie długie odcinki kanałów dystrybucji.
Utrata ciśnienia w sieci może być spowodowana nie tylko jej strukturą, ale również przeciekami. Dlatego warto zainwestować w systematyczną kontrolę instalacji sprężonego powietrza, która pozwala na wykrycie wszelkich nieszczelności. Jednorazowe sprawdzenie szczelności sieci może nie wystarczyć — dlatego zalecamy wyposażenie instalacji w detektory nieszczelności. To urządzenie pozwala na ciągłe sprawdzanie szczelności sieci i pozwala na systematyczną eliminację wycieków.
Nie zapomnij o audycie instalacji sprężonego powietrza
Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na kompleksowy przegląd wydajności całego systemu produkcji i dystrybucji sprężonego powietrza jest zlecenie audytu instalacji sprężonego powietrza doświadczonej firmie. Firma taka w ramach usługi audytu przeprowadzi stosowne badania urządzeń i sieci, zweryfikuje zastosowane rozwiązania, zaproponuje działania zmierzające do optymalizacji działania przy jednoczesnym ograniczeniu konsumpcji energii. Wskaże urządzenia umożliwiające produkcję zasobu o parametrach technicznych dostosowanych do potrzeb zakładu, możliwości zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną, przyczyny spadku ciśnienia w sieci oraz elementy systemu, które należy przearanżować, a także uzyskać bardziej wydajną energię elektryczną.