Decyzja o zakupie mieszkania musi być dobrze przemyślana. Pod uwagę trzeba wziąć mnóstwo czynników, a przede wszystkim kwestie finansowe. Zwłaszcza obecnie, gdy koszty kredytów hipotecznych są najwyższe od dawna. Co jeszcze warto przeanalizować, by finalnie cieszyć się wymarzonym miejscem do życia?
Wiele osób na samym początku rozważa dwie opcje – mieszkanie z rynku wtórnego oraz mieszkanie z rynku pierwotnego. I choć pierwsze rozwiązanie jest z reguły „szybsze”, i tak pod uwagę należy wziąć konieczność wykonania remontu. Jeśli zaś chodzi o koszty, one wcale nie są niższe. Czasem wręcz przeciwnie.
Pamiętaj przy tym, że to w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego w pełni decydujesz o jego układzie i wystroju. Możesz ponadto liczyć na najnowsze rozwiązania budowlane. Stajesz się też pierwszym właścicielem nieruchomości.
Nowe mieszkanie w bloku bez pośredników
Kolejnym dylematem dla wielu osób decydujących się na zakup własnego lokum jest wybór między agencją nieruchomości a załatwieniem wszystkiego na własną rękę. Wsparcie agenta może wydać się pomocne – w końcu to on bierze na siebie wyszukiwanie ofert oraz realizację niezbędnych formalności. Musisz jednak wiedzieć o tym, że jego usługi kosztują. Często sporo. Od 2 do nawet 5% wartości mieszkania. Przy dzisiejszych cenach finalne koszty mogą zmrozić krew w żyłach.
I właśnie dlatego tak kuszącą opcją wydaje się zakup mieszkania bez pośredników. Nie musisz martwić się dodatkowymi wydatkami, a wszelką niezbędną pomocą otrzymasz od dewelopera. Wystarczy wybrać dobrą firmę. Co ważne, zyskujesz pełną swobodę podczas analizowania ofert rynkowych.
Jakie mieszkanie w bloku wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Skoro dwa główne dylematy mamy już za sobą, możemy przejść do wyboru mieszkania. W przypadku porównywania poszczególnych nieruchomości, weź pod uwagę następujące kwestie.
- Lokalizacja – czy zależy Ci na tym, aby blok znajdował się stosunkowo blisko pracy? A może ważniejsza jest dla Ciebie niewielka odległość od szkoły lub przedszkola Twoich dzieci? Sprawdź dostępność sklepów, restauracji, przystanków autobusowych, banków i wszystkich miejsc, które będą istotne na co dzień. Oczywiście nie zapominaj też o okolicy (pomocne będą opinie znalezione w internecie), jak również o planie zagospodarowania przestrzennego. Wszystko po to, by dowiedzieć się, jak będzie ona wyglądała w najbliższej przyszłości.
- Metraż – kwestia ta wcale nie jest tak prosta, jak może się wydawać. Nawet jeśli kupujesz mieszkanie wyłącznie dla siebie, w przyszłości możesz zyskać nowych lokatorów w postaci partnera lub partnerki, a także dzieci. Weź to pod uwagę. Również w trakcie analizy układu poszczególnych pomieszczeń. Sprawdź ich wielkość, ile metrów „zabierają” Ci korytarze i upewnij się, że będziesz w stanie dostosować wnętrze do własnych potrzeb.
- Położenie mieszkania w bloku – koniecznie zastanów się nad tym, które piętro odpowiada Ci najbardziej. Jeżeli zależy Ci na dużej ilości światła dziennego, celuj w mieszkania zlokalizowane od strony południowej, co najmniej na drugim-trzecim piętrze.
- Standard i wyposażenie budynku – nowe budownictwo pozostawia wiele możliwość, jednak lepiej upewnij się, czy interesujący Cię blok spełni konkretne kryteria użytkowe. Między innymi pod względem dostępności szybkich wind, parkingu podziemnego, ewentualnego terenu zielonego, balkonu bądź tarasu, a także wyposażenia klatek schodowych. Nawet najmniejsze detale mogą mieć wpływ na Twoje zadowolenie.
Oczywiście nie bez znaczenia są też kwestie formalne związane z odbiorem mieszkania i wyborem dewelopera. Dokładnie zweryfikuj legalność działania firmy, sprawdź jej poprzednie realizacje, jak również dowiedz się, co myślą o niej ludzie. W ten sposób zabezpieczysz się przed ewentualnymi nieprawidłowościami i bolesnym rozczarowaniem.
Nowe mieszkanie w bloku nie jest czymś, do czego można podejść ot tak, bez przygotowania. Zakup nieruchomości musi być dobrze przemyślany. Warto sprawdzić wszystkie opcje i możliwości, żeby finalnie podjąć właściwą decyzję.
źródło: Slawbud.pl