Źle wykonane ocieplenie budynku lub brak właściwej konserwacji zewnętrznych ścian może skutkować powstawaniem grzybów lub porostów, które nie tylko mają negatywny wpływ na wygląd wizualny budynku, a co za tym idzie jego prezentację, ale także mogą przyspieszać zużycie domu i negatywnie wpływać na zdrowie jego mieszkańców. Jak zatem zadbać o to, by dany budynek nie tracił na swoich wizualnych aspektach i cieszył oko przez kolejne lata?
Po pierwsze – odpowiednie ocieplenie
Decydując się na ocieplenie budynku już na samym początku warto wybrać sprawdzone metody i produkty, które zwiększą jakość inwestycji zachowując tym samym świeżość elewacji. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które skutecznie powstrzymują problem grzybów i porostów na ścianach. Chcąc wykonać ocieplenie lub remont elewacji warto rozważyć wybór właściwego tynku i farby elewacyjnej, która w składzie posiada dodatki biobójcze. Domieszka specjalnych substancji spowoduje trwałą ochronę ścian. Nie bez znaczenia pozostaje także położenie domu, ponieważ w przypadku zewnętrznych powierzchni na największe zagrożenie są narażone te, które znajdują się po stronie północnej.
Ocieplenie wykonane zgodnie z techniką budowlaną pozwala cieszyć się czystą i schludną elewacją. Aby zachować najwyższą staranność dobrze jest planować każdy ruch z wyprzedzeniem – stosując odpowiedni grunt do elewacji tworzy się kolejne zabezpieczenie. Oferowane na rynku grunty silikonowe i akrylowe wnikają w strukturę ściany, zapewniając przy tym jej skuteczną ochronę.
Na uwagę zasługują także dostępne w sprzedaży tynki i farby, które oprócz dodatków neutralizujących powstawanie zabrudzeń mają możliwość samooczyszczania – przykładem takiego rozwiązania są tynki i farby akrylowe, silikonowe oraz silikatowe. Specjalna domieszka polimerów tworzy dodatkową warstwę ochronną, która zmniejsza ryzyko osadzania się porostów na ścianach budynków. Decydując się na gruntowny remont zewnętrznej części budynku dobrze jest zadbać nie tylko o aspekt wizualny, ale także o skuteczną i trwałą ochronę.
Po drugie – regularna konserwacja
By wzmocnić efekt wizualny budynku warto skierować swoją uwagę na różnego rodzaju preparaty o charakterze biobójczym, których skuteczność potwierdziły już tysiące użytkowników. Ich rozbudowany skład skutecznie eliminuje powstawanie wszelkich grzybów, glonów i porostów, które mogą tworzyć się z biegiem czasu na elewacji. Regularna konserwacja ścian budynku pozwala skutecznie zabezpieczyć zewnętrzną powłokę domu na długi czas. Preparat Biolit, oprócz właściwości konserwujących, usuwa powstałe algi i grzyby. Co ważne, jego stosowanie jest naprawdę proste – na oczyszczone wcześniej podłoże nanosi się warstwę środka biobójczego za pomocą pędzla, wałka malarskiego lub natrysku mechanicznego. Przystępując do tego typu czynności należy zachować wszelkie środki ostrożności.
Oprócz prezentowanego wcześniej preparatu, w ofercie środków konserwujących wyróżnić można także środek biobójczy Biolit Plus, który posiada jeszcze silniejsze działanie – w ten sposób znajduje zastosowanie na silnie zabrudzonych podłożach wymagających większego nakładu prac. Oba preparaty nadają się do wszelkich czynności związanych z odnowieniem elewacji budynku – bez problemu radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń na ścianach pokrytych różnymi tynkami elewacyjnymi. Oprócz tego reagują z elementami betonowymi, murowanymi oraz ceramiką lub kamieniem. Prosta aplikacja oraz wysoka wydajność preparatów, idąca w parze ze skutecznością, pozwala nie tylko usunąć powstałe zabrudzenia, ale także zabezpieczyć elewację przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Co ważne – prezentowane preparaty cechują się także szybkim wchłanianiem, przez co cała operacja nie zajmuje wiele czasu.
Zachowując regularną dbałość o wizualną prezencję budynku zyskuje się pewność, że dom nie będzie tracił na swoich właściwościach technicznych oraz wizualnych. Kompleksowo zabezpieczony budynek nie tylko zachowuje elegancję, ale co najważniejsze – dzięki dodatkowej ochronie korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców.
Źródło: Kosbud