Nagromadzenie pary wodnej wewnątrz budynku jest nie tylko uciążliwe, ale przede wszystkim niebezpieczne dla naszego zdrowia i stanu murów. Jedną z przyczyn, oprócz nieprawidłowo zainstalowanej izolacji cieplnej, jest niesprawna wentylacja. Co zrobić, żeby uniknąć kosztownych błędów podczas montażu instalacji wentylacyjnej? Kiedy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej?
Niedziałająca wentylacja
Każdy budynek mieszkalny powinien posiadać instalację wentylacyjną, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy jej montaż przestał być luksusem, a stał się codziennością wspomagającą bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie domu. Wentylacja powinna być zamontowana szczególnie w pomieszczeniach, w których dochodzi do intensyfikacji pary wodnej. Mowa tu zwłaszcza o łazience, kuchni, WC, spiżarni i garderobie. Co jednak istotne, instalacja wentylująca zalecana jest także w pomieszczeniach, które ze względu na warunki higieniczne, zdrowotne i technologiczne powinny mieć stały dostęp do oczyszczaczy powietrza. W przypadku domów jednorodzinnych zaleca się, żeby wentylacja została zamontowana także wszędzie tam, gdzie nie zostały umieszczone okna. Niestety nawet w przypadku nowoczesnego budownictwa nadal bardzo często zdarza się, że wentylacja nie jest przewidywana w projekcie albo że podczas robót wykończeniowych nie jest zamontowana w sposób prawidłowy. Częstym problemem jest nieprawidłowe rozmieszczenie przewodów wentylacyjnych w ścianach albo pozostawienie niedostatecznej liczby wolnych korytarzy do montażu instalacji wentylującej. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy wentylacja jest połączona z innymi przewodami.
Bardzo częstym błędem popełnianym już na etapie przygotowywania projektu budynku jest nieprawidłowe rozmieszczenie przewodów pod wentylację w całym domu lub takie ich usytuowanie, które nie zapewnia swobodnej cyrkulacji powietrza w newralgicznych miejscach budynku. Koniecznością jest montaż korytarzy odprowadzających parę wodną w pomieszczeniach narażonych na zawilgotnienia, w przeciwnym wypadku gromadzona para wodna będzie wpływała także na te miejsca, w których zazwyczaj panuje stała temperatura powietrza, np. salon i sypialnię. Jeżeli podczas użytkowania domu zauważymy, że wentylacja nie działa w sposób prawidłowy, możemy zlecić wykonawcy naprawienie instalacji na jego koszt. Bardzo pomocna w tej kwestii będzie ekspertyza budowlana wykonana przez rzeczoznawcę budowlanego, który dodatkowo wykaże błędy popełnione na etapie prac wykończeniowych.
Za mało kanałów wentylacyjnych
Kolejnym błędem popełnianym podczas montażu wentylacji jest nieumiejętne rozmieszczenie tuneli pod instalację wentylującą równomiernie w cały domu. Wprawdzie nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której wykonawca doprowadzi do braku wentylacji w takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia czy garderoba, ale w mniej uwilgotnionych pomieszczeniach możemy w zupełności zdecydować się na wentylację wspomagającą i zamontować np. wspomaganie nawiewowe. Wówczas powietrze będzie oczyszczane w całym domu. Tymczasem nierzadko zdarza się, że ekipy montujące wentylację pomijają niektóre pomieszczenia, a instalują wywiewy w tych pokojach, które z reguły są suche. Pamiętajmy, że w takich pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia powinniśmy też zadbać o dodatkowe otwory wentylacyjne i nawiewniki, np. okienne. Jeśli wykonawca tego nie dopilnuje, z czasem w bardzo zawilgoconych pomieszczeniach, pomimo użytkowania instalacji wentylującej, może pojawiać się pleśń. W przypadku tego typu defektów pomoże nam ekspertyza budowlana, która wskaże błędy wykonawcze.
Nieumiejętne rozmieszczenie przewodów w budynku
Nieprzemyślane rozmieszczenie układu wentylacyjnego w strukturze domu może skutkować obniżeniem skuteczności instalacji wentylacyjnej lub jej nieużytecznością. Często spotykanym błędem jest łączenie wielu łączy doprowadzających kilka różnych instalacji. Jeżeli instalacja wentylacyjne zostanie dołączona do innych obiegów, jej działanie może nie zapewniać zadowalających efektów. Poważnym uchybieniem jest np. połączenie razem z innymi obiegami wentylacji grawitacyjnej albo pozbawienie jej możliwości swobodnego dostępu do wylotu kominowego. Dużo poważniejszym błędem jest jednak niepodłączenie wentylacji kanalizacyjnej, co wpływa na dostawanie się wyziewów kanalizacyjnych do wnętrza domu. W każdym z tych przypadków mamy do czynienia z poważnymi błędami wykonawczymi. Żeby uniknąć kosztownych napraw, powinniśmy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego rzeczoznawcy budowlanego, który nie tylko sprawdzi jakość wykonanych robót budowlanych, ale i wskaże błędy, które wykonawca powinien naprawić.