Wiesz, czym zajmuje się producent sprzętu medycznego? Odpowiedź nasuwa się sama: produkcją. W rzeczywistości jednak jest to całkiem spore niedopowiedzenie, gdyż wytwarzanie urządzeń medycznych rządzi się nieco innymi prawami, niż konwencjonalne odpowiedniki. W dzisiejszym artykule postaramy się rozdzielić produkcję sprzętu medycznego na kilka pomniejszych elementów. Zapraszamy do lektury!
Bloki operacyjne i sale chorych muszą być wyposażone
Głównym zajęciem producentów sprzętu medycznego jest zapewnienie wyposażenia dla bloków operacyjnych i sal chorych. Mogą to być zarówno „niewinne” elementy jak oświetlenie, a może to być również zaawansowana aparatura medyczna.
Niezwykle ważny jest również sprzęt, który nazywamy jako „urządzenie dla urządzenia”. Na czym polega ich praca? Głównym zadaniem jest dezynfekcja i mycie narzędzi, aparatów oraz innego wyposażenia na sali chorych.
Nie bez znaczenia pozostają również sale intensywnej terapii. Tak naprawdę to tam trafia najbardziej zaawansowany sprzęt medyczny, taki jak przykładowe mosty zasilające czy stabilizatory.
Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (w skrócie OIOM) jest miejscem, w którym często toczy się walka o zdrowie i życie pacjentów, dlatego nie ma tutaj miejsca na półśrodki w postaci zawodzącego sprzętu medycznego.
Gazy medyczne – wszechstronny sprzęt
Dostęp do gazów jest bardzo ważną częścią wyposażenia w placówkach medycznych. Pobiera się z nich najczęściej wziewny medyczny tlenek azotu, dwutlenek węgla, lub tak zwane gazy kalibracyjne.
Aby uruchomić system gazów medycznych w szpitalu koniecznie należy wykonać poniższe kroki:
– na samym początku warto dokładnie zaprojektować całą instalację – później może być ciężko wprowadzić większe zmiany,
– przetestować działanie – zanim gazy będą wykorzystywane w zabiegach medycznych, należy sprawdzić działanie całej instalacji „na sucho”,
– zaopatrzyć się w certyfikaty i pozostałe dokumenty – na wszelki wypadek należy mieć zachowane wszystkie dokumenty bezpieczeństwa dotyczące instalacji (są one wymagane, dlatego warto zainteresować się ich kwestią już na etapie planowania instalacji).
Jak wybrać dobrego producenta sprzętu medycznego?
Producent producentowi nierówny – aby się o tym przekonać, nie trzeba wcale prowadzić placówki medycznej ani korzystać z profesjonalnego sprzętu.
Więc w jaki sposób wybrać dobrego producenta sprzętu medycznego?
W pierwszej kolejności skup się na dostarczanych przez niego certyfikatach i atestach – wszystkie dokumenty powinny być zgodne z określonymi przez Unię standardami i normami.
Jeśli pracujesz za granicą – miej na uwadze również fakt, że każdy kraj posiada inne rozporządzenia dotyczące sprzętu medycznego. Dlatego zawsze staraj się sprawdzać wszystkie najważniejsze informacje na własną rękę – dla bezpieczeństwa swojego i swoich pacjentów.
Zorientuj się także, czy wybrany przez Ciebie producent sprzętu medycznego oferuje naprawę sprzętu w razie awarii oraz jaki jest nadawany przez niego czas gwarancji.